Pretraga tekstova
Suvremen način uzgoja donose hibridne kokoši čija se nosivost kreće od 420 do 440 jaja u 72 tjedna. Uz optimalan uzgoj ona može doći i do 100 tjedana.
Proizvodnja jaja može biti unosan posao, a na ekonomičnost utječe dužina života nesilica ili trajanje isplativosti držanja.
Suvremen način uzgoja donose hibridne kokoši čija se nosivost kreće od 420 do 440 jaja u 500 proizvodnih dana, odnosno do 72 tjedna. To omogućava produžavanje njihovog proizvodnog ciklusa.
Zbog dužeg razdoblja njihovog držanja sve su važniji faktori kao što su smrtnost, zdravlje životinja, stabilnost perja i sl., navodi Agrarheute.
"Postoji potencijal za duži period držanja nesilica", rekla je dr. Birgit Spindler s Veterinarskog sveučilišta u Hannoveru na DLG peradarskoj konferenciji u Celleu. Smatra da je optimalan uzgoj odlučujući faktor za držanje do 95. ili čak 100. tjedna.
Osnova za dug život se postavlja u ranim fazama držanja pilića i tranzitnog razdoblja do 35. tjedna života. Spindler ističe da način uzgoja ima velikog utjecaja na nosivost, zdravlje, poremećaje ponašanja i smrtnost.
Može se podijeliti u dvije faze. Kod mladih životinja do petog tjedna se razvijaju organi, što je preduvjet za visoku nosivost. U drugoj fazi dolazi do rasta skeleta i mišića, što određuje kasniji kapacitet unosa hrane. Tada trebaju dostići ciljnu težinu i do 15. tjedna života postići uniformnost od preko 85 posto.
Produženje razdoblja držanja izvan uobičajenog s jedne godine nesenja na 70 do 75 tjedana predstavlja posebne izazove za peradare. Neophodno je ispuniti određene uvjete:
Ključni faktori da bi se to postiglo su kvaliteta hrane, zdravlje i ponašanje kokoši. U jatima s problemima u ponašanju i mnogo kljucanja dovodi se u pitanje produžavanje razdoblje držanja.
Spindler je naglasila i da je sa stajališta dobrobiti sve veći trend induciranog prekida u nošenju jaja, odnosno mitarenja, prilično kontroverzan jer je veliki stres i teret za životinje. Pauza za polaganje trebala bi biti samo izuzetak, a cilj bi umjesto toga trebao biti produženo razdoblje ležanja bez pauze.
Na izazove se može naići posebno u posljednjoj trećini razdoblja, što dovodi do pada postojanosti nosivosti, smanjene stabilnosti ljuske jajeta, povećanja mortaliteta i sve većeg rizika od oštećenja perja.
Tagovi
Proizvodnja jaja Kokoši nesilice Nosivost jaja Dužina života nesilica Uzgoj pilića Zdravlje kokoši
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 3 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/